+421 (0) 915 775 744
SKEN


Napísali nám

Dominik

Som matka dvoch synov, starší syn trpí DMO - spastické mozgové ochrnutie a mladší 3 - ročný Dominik má centrálny hypotonický syndróm, vrodenú chybu oboch kolienok, faciálnu dysmorfiu tváre, menši vzrast 3 percentá pod normou, mentálnu retardáciu stredne ťažkú, úplnú inkontinenciu 3 stupňa, retardáciu motoriky na úrovni III., trimenonu, oneskorený psychomotorický vývoj. DMO, stredne ťažkú zaostalosť, bez poruchy správania alebo s minimálnou poruchou správania, oneskorené dosiahnutie očakávaného stupňa fyziologického vývinu, kontraktúra kĺbov, flekčná deformita predkolenia.
Ako rodičia to v živote nemáme jednoduché, vychovávať 2 choré deti. Každý jeden rodič si praje mať zdravé dieťa, ale nám to nebolo dopriate. Prechádzame každý deň trápeniami a musíme to zvládať ako sa len dá. Problémy začal mať už ako 4 - mesačný. Dennodenne nám zvracal až do 10. mesiaca aj niekoľkokrát za deň, ale aj tak lekári nezistili príčinu. V 8. mesiaci sme navštívili neurológa na odporučenie obvodnej lekárky kvôli tomu, že sa vôbec nezaujímal o hračky, nesedel, nepretáčal sa a mnoho ďalších vecí nedokázal, ako druhé detičky. Následne sme začali rehabilitovať Vojtovu metódou. Dominik síce napreduje, ale pomaly. Je na úrovni ročného dieťaťa. Chodíme na plávanie, navštevujeme rehabilitačné pobyty v Dunajskej Lužnej a raz sme absolvovali aj pobyt v Renone v Šúrovciach. Ako 3 - ročný nám sedí, ale rovnováha u neho nie je ešte stabilná, dá sa na štyri a postaví sa s pomocou pri stole, čo je u neho veľký pokrok. Stále nás niečím novým prekvapuje. Pred operáciou sme navštívili ortopédov v Bratislave, v Žiline a v Čechách v Přerove.
Dominikovi sa počas môjho tehotenstva nevyvinuli jabĺčka na oboch kolienkach a zrejme je jedine dieťa na Slovensku s takýmto prípadom čo sa ešte lekári s týmto nestretli. Prišli mu nato až ako 2,5 ročnému. Teraz vo februári podstúpil náročnú operáciu v Čechách - Přerov. Podľa doktora sa operácia vydarila na výbornú a je tam veľký predpoklad, že Dominik raz bude chodiť, len k dosiahnutiu jeho úspechov sú potrebné rehabilitačné pobyty, ktoré odnášajú vysoké finančné prostriedky. Ako mladá rodina to v živote máme veľmi ťažké a pre nášho syna sme ochotný urobiť všetko čo je v našich silách, aby sme mu pomohli.
Boli by sme tými najšťastnejšími rodičmi, keby sme nášho syna videli urobiť jeho prvé krôčiky v živote. Veľmi si prajeme ako rodičia, aby sa Dominik posunul v pred vývinovo a spevnelo mu telíčko, ktoré má ešte slabé. Veríme že raz príde ten deň D, keď nás prekvapí svojimi pokrokmi.