+421 (0) 915 775 744
SKEN


Napísali nám

Samko

Dobrý deň.

Týmto Vám chcem poďakovať za finančnú podporu pre môjho zdravotne ťažko postihnutého syna Samuela Adámika za doplatok na mechanický invalidný vozík.

Môj syn Samko má diagnostikovanú chorobu ako stav po cytomegalovírusovej infekcii s dystonickými prejavmi a retardáciou postmotorického vývinu, a tiež očné lézie. Narodil sa v 41. týždni tehotenstva s váhou 2480 g a dľžkou 47 cm. Zo začiatku sme nič nespozorovali ani my, ani doktori. Až kým sa nezačali prejavovať epileptické záchvaty, keď mal Samko asi 4 mesiace. Následne bol hospitalizovaný v nemocnici v Bojniciach, a na to v nemocnici DFNsP v Bratislave, kde určili diagnózu. Odvtedy má Samko nasadenú liečbu liekmi Rivotril, Convulex, Lamictal, Pyridoxin, cvičil Vojtovou metódou. So Samkom sme boli na rahabilitačných a liečebných pobytoch v Martine – dva razy, V Čilistove – 2x, v Piešťanoch – 1x, v Dunajskej Lúžnej – 1x, v Medema centre – 1x, u pani doktorky Augustínovej v Egypte – 3x, liečenie v Kováčovej – 1x, a tiež v Adeli centre v Piešťanoch – 1x.

Samkov zdravotný stav dnes, keď má 14 rokov, je nasledovný:
- sám sa nepohybuje , sedí aj chodí len s oporou
- nenaje sa sám, ale sám prežúva, celkom rád sa naje aj napije
- udrží moč aj stolicu a sám sa pýta na toaletu, no ešte nosí aj plienky
- rozumie povedané, oslovuje nás po mene, začína vyslovovať niektoré slová
– hlavne ich koncovky
- má rád obľúbené hračky ( lopta,mobil, počítač), obľúbené činnosti ( pozeranie vedomostných súťaží, reklám, vozenie v aute )
- na ľudí je zvyknutý, nemá strach z cudzích ľudí
- vie sa poriadne nahnevať a dať to aj najavo krikom, keď sa mu niečo nepáči


V súčasnosti Samko navštevuje sociálne zariadenie Domino centrum v Prievidzi, kde je na dennom 4-hodinovom pobyte. Je tu pod dozorom zdravotnej sestry a rehabilitačnej sestry. Samko má mechanický invalidný vozík vybavovaný cez zdravotnú poisťovňu, ale keďže to bolo pred 4 rokmi tak je ešte v menšej verzii. No a nakoľko už podrástol, požiadali sme o dotáciu UPSVaR. Tam nám vyhoveli, ale nikdy nepreplácajú celú sumu a práve tu sme našli pomoc u Vás. Pre nás aj doplatok na nový vozík je dosť veľký peniaz keď ja ako matka poberám na Samka opatrovateľský príspevok.

Takže mi dovolte ešte raz Vám z celého srdca poďakovať a poriať šťastné a veselé nadchádzajúce sviatky.

V Kocuranoch, 2.12.2015

Inés Adámiková ( matka